راهنمای خرید جک پالت

در این مطلب قصد داریم تا ضمن بررسی مفصل پالتبرهای دستی به راهنمای خرید جک پالت دستی بپردازیم. جک پالت‌ها شکل اولیه لیفتراک‌ها هستند که برای جابجایی پالت‌ها و حمل بارهای کوچک در فواصل کوتاه مورد استفاده قرار می‌گیرند و به این ترتیب به‌عنوان یکی از ضروری‌ترین ابزارهای موجود در انبارها محسوب می‌شوند. به‌طور معمول، از نمونه‌های دستی و موتوری جک پالت برای بارگیری و تخلیه کامیون‌ها، جابجایی کالاهای پالت شده و بالا بردن آنها در قفسه‌ها برای چیدن و ذخیره‌سازی استفاده می‌شوند و همانطور که گفته شد از مهم‌ترین ابزارهای انبارها، کارخانه‌ها و فروشگاه‌ها به حساب می‌آیند.

 

تفاوت بین جک پالت و لیفتراک

باید اشاره کرد که لیفتراک‌ها در مقیاس بزرگتری هستند و توانایی بیشتری برای بارگیری کردن، حمل و جابجایی دارند و معمولا از لیفتراک‌ها برای جمع‌آوری و بازیابی بارها سنگین استفاده می‌شود.

اطلاعات بیشتر: تعمیر جک پالت

انواع جک پالت‌ها

در یک تقسیم‌بندی کلی می‌توان جک پالت‌ها را به سه دسته اصلی یعنی جک پالت دستی، جک پالت الکتریکی و جک پالت تراک برقی تقسیم نمود. همانطور که گفته شد در این مطلب قصد داریم به صورت کامل نمونه اول را بررسی کنیم و راهنمای خرید جک پالت دستی را ارائه نماییم.

۱ـ جک پالت دستی (پالتبر دستی)

۲- جک پالت الکتریکی

۳- جک پالت تراک برقی

انواع جک پالت

مطالعه بیشتر: جک پالت چیست؟

انواع جک پالت دستی

جک پالت‌های دستی براساس شرایط و موقعیت مورد استفاده انواع مختلفی دارند. اما در یک نگاه کلی می‌توان آنها را در چهار گروه جک پالت دستی ساده، جک پالت دستی قیچی، جک پالت دستی ترازودار و جک پالت دستی گالوانیزه (استیل) تقسیم‌بندی کرد.

 

۱) جک پالت دستی ساده

از پرکاربردترین نمونه جک پالت‌های دستی می‌توان به نوع ساده یا استاندارد آن اشاره کرد که معمولا پالت‌ها را در حدود ۳.۵ تا ۸ سانتی‌متر از سطح زمین بلند می‌کنند و در دو نوع معمولی و عریض تولید می‌گردند. فاصله بین شاخک‌ها در نمونه معمولی جک پالت ساده به ۵۵ سانتی‌متر و طول شاخک‌ها به ۱۱۵ سانتی‌متر می‌رسد و این در حالی است که در نمونه عریض جک پالت ساده فاصله بین شاخک‌ها ۶۸ سانتی‌متر و طول شاخک‌ها ۱۲۲ سانتی‌متر می‌باشد. همانطور که گفته شد جک پالت‌های ساده قادر هستند تا پالت‌ها را در حدود ۳.۵ تا ۸ سانتی‌متر بلند کنند و در صورتی که قصد بلند کردن پالت‌ها، بالاتر از این میزان باشد گزینه مناسبی به حساب نمی‌آیند و بهتر است تا از لیفتراک یا استاکر برقی و دستی استفاده گردد.

دسته جک پالت، شاخک، پمپ هیدرولیک، چرخ فرمان و چرخ شاخک مهم‌ترین و اصلی‌ترین اجزای تشکیل دهنده یک جک پالت ساده هستند. نحوه کارکرد جک پالت‌های دستی با استفاده از یک پمپ هیدرولیکی است که از طریق ایجاد فشار روغن در درون پمپ فرآیند بالابری را انجام می‌دهد. باید اشاره کرد که به دلیل متصل و یکپارچه بودن پمپ‌های هیدرولیکی از نشتی روغن در طولانی مدت جلوگیری می‌شود.

جک پالت دستی

 

پمپ هیدرولیکی جک پالت دستی ساده

شاید بتوان گفت که پمپ‌های هیدرولیکی اصلی‌ترین جز تشکیل دهنده یک جک پالت ساده هستند که در هنگام خرید می‌بایست به نوع و توانایی آن دقت نمود. همانطور که گفته شد پمپ‌ جک پالت دستی معمولا به دسته آن متصل است و با وارد کردن فشار روغن فرآیند بالابری را انجام می‌دهد. به‌طور معمول پمپ‌های هیدرولیکی که قابلیت جدا نمودن را داشته باشند (پمپ‌های بازشو)، به دلیل قابلیت جدا نمودن، مشاهده و تعمیر اجزای داخلی بهترین گزینه به حساب می‌آیند. همچنین باید اشاره کرد که ریسک خرابی و قابلیت کمتر تعمیر در پمپ‌های پرسی نسبت به سایر گزینه‌ها بالاتر می‌باشد.

 

۲) جک پالت دستی قیچی

برای بالا بردن پالت‌ها تا ارتفاع حدود ۸۰ سانتی متر می‌توان از نمونه جک پالت دستی قیچی استفاده نمود. عملکرد این نمونه جک پالت دقیقا مشابه با قیچی است و با کم شدن فاصله بین پایه‌ها، شاخک‌ها که روی پایه‌ها نصب شده‌اند، ارتفاع می‌گیرند. از مهم‌ترین ویژگی‌های جک پالت دستی قیچی می‌توان به داشتن قفل اتوماتیک پایه و دارا بودن کاربردی همانند میزکار یا سکو اشاره کرد.

 

۳) جک پالت دستی ترازودار (جک پالت دستی توزین‌دار)

جک پالت ترازودار یا جک پالت توزین‌دار می‌تواند وزن پالت یا باری را که بارگیری کرده است نمایش دهد و معمولا برای زمان‌هایی که نیاز است تا وزن بار پیش از انتقال به انبار مشخص شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. جک پالت‌های ترازودار که به آن باسکول‌دار نیز گفته می‌شود، معمولا در دو نوع معمولی و یا پرینتردار تولید می‌گردند که در نمونه پرینتردار می‌توان رسید وزن بار را نیز پرینت نمود.

 

۴) جک پالت دستی استیل یا جک پالت گالوانیزه

جک پالت‌های دستی استیل یا گالوانیزه نمونه دیگری از این ابزار هستند که معمولا برای سردخانه‌ها و یا انبارهایی که دارای رطوبت هستند، تولید می‌شوند. به دلیل وجود استیل و یا فلز گالوانیزه در اجزای تشکیل دهنده این نوع از جک پالت‌ها، معمولا در محیط‌های مرطوب دچار آسیب و یا زنگ زدگی نمی‌شوند.

 

میزان ظرفیت باربری و تناژ جک پالت

باید گفت که نوع پمپ هیدرولیکی و ضخامت ورق به کار رفته در جک پالت، مهم‌ترین فاکتورهای تعیین‌کننده ظرفیت باربری و تناژ این ابزار هستند که در هنگام تهیه می‌بایست حتما به ظرفیت پمپ و ضخامت ورق به کار رفته توجه نمود. اما در یک تقسیم‌بندی کلی می‌توان تناژهای زیر را برای جک پالت‌ها در نظر گرفت:

  • جک پالت دستی با ظرفیت ۱ تن
  • جک پالت دستی با ظرفیت ۱.۵ تن
  • جک پالت دستی با ظرفیت ۲ تن
  • جک پالت دستی با ظرفیت ۲.۵ تن
  • جک پالت دستی با ظرفیت ۳ تن
  • جک پالت دستی با ظرفیت ۵ تن

باید اشاره کرد که جک پالت‌های دستی با ظرفیت بالاتر نیز تولید می‌گردند و معمولا در قیاس با نمونه‌های معرفی شده، قیمت قابل توجهی بالاتری خواهند داشت.

 

 

 

طول شاخک جک پالت دستی

طول شاخک‌ها در جک پالت یکی دیگر از فاکتورهای بسیار مهم است، زیرا ابعاد پالت‌ها می‌بایست با طول شاخک‌ها تناسب داشته باشند. معمولا طول شاخک­ها در نمونه جک پالت‌های دستی استاندارد ۱۱۵ سانتی‌متر است و این میزان در جک پالت‌های دستی عریض به ۱۲۲ سانتی‌متر می‌رسد. باید اشاره کرد که جک پالت دستی استاندارد در اکثر موارد پرکاربردتر هستند و بعضا در مواقعی که ابعاد پالت‌ها بزرگتر می‌شود، نمونه عریض جایگزین می‌گردد.

 

ابعاد جک پالت

اطلاعات بیشتر: نگهداری جک پالت

فاصله میان شاخک‌های جک پالت دستی

عرض دستگاه جک پالت دستی یا فاصله میان شاخک‌ها نیز از مهم‌ترین مواردی هستند که در انتخاب یک جک پالت، می‌بایست به آن دقت نمود. در حالت معمول فاصله میان شاخک‌ها در جک پالت استاندارد ۵۵ سانتی‌متر است و در نمونه جک پالت عریض این فاصله به ۶۸ سانتی‌متر می‌رسد.

 

چرخ‌ها در جک پالت دستی

چرخ‌ها نیز یکی دیگر از اصلی‌ترین اجزای تشکیل دهنده جک پالت‌های دستی هستند و به سه دسته چرخ محور (چرخ بزرگ)، چرخ حرکتی (چرخ زیر شاخکی) و چرخ راهنما تقسیم می‌شوند. از نظر جنس و متریال به کار رفته در چرخ‌ها نیز معمولا می‌توان آنها را به چرخ‌های پلاستیکی، چرخ‌های آهنی، چرخ‌های پلی یورتان، چرخ‌های تفلون و چرخ‌های پلی‌امید دسته‌بندی نمود.

 

چرخ محوری

چرخ محوری همان چرخ‌ بزرگی است که در انتهای جک پالت و در زیر دسته قرار دارد و معمولا به پمپ هیدرولیکی متصل است. وظیفه این چرخ بزرگ هدایت جک پالت به جلو، عقب و طرفین می‌باشد و ابعادی بین ۱۶ تا ۲۰ سانتی‌متر دارد.

 

چرخ جک پالت

چرخ‌های حرکتی (زیرشاخکی)

چرخ‌های حرکتی، چرخ‌هایی هستند که به صورت صورت دوبل در زیر شاخک‌ها و در قسمت جلویی دستگاه قرار دارند. ابعاد این چرخ‌ها بین ۸ تا ۷ سانتی‌متر می‌باشد و همانطور که از نام آن مشخص است وظیفه حرکت کردن را برعهده دارند.

 

چرخ‌های راهنما

چرخ‌های راهنما، چرخ‌های کوچکی هستند که معمولا روی دستگاه و به منظور ورود و خروج راحت‌تر از موانع و ورود به لبه پالت‌ها قرار داده می‌شوند.

 

بهترین برند جک پالت دستی

شاید بتوان با کمی جستجو در فضا مجازی سریعا متوجه شد که شرکت تویوتا یکی از برترین تولیدکنندگان این دستگاه به حساب می‌آید و جک پالت دستی خود را با نام BT عرضه می‌کند. در کنار این شرکت بزرگ می‌توان از تولیدکنندگان اروپایی هم نام برد و نمونه‌های پراماک، کلارک و یوهانریش را نیز مطرح کرد. در حال حاضر متاسفانه به دلیل نوسانات نرخ ارز و شرایط تحریم‌ها تنها محصولات چینی و یا تولید شده در داخل کشور در بازارهای ایران در دسترس هستند که معمولا در قیاس با برندهای اشاره شده استاندارد قایل توجهی ندارند.

همانطور که گفته شد در حال حاضر جک پالت‌های دستی موجود در بازار کیفیت قابل توجهی ندارد و بعضا انبارها، کارخانه‌ها و یا مراکزی که از این دستگاه استفاده می‌کنند، ترجیح می‌دهند که از برندهای مطرح کارکرده استفاده کنند و یا جک پالت دستی خود را تعمیر نمایند. مجموعه لیفت سرویس با یک دهه تجربه و با بهره‌گیری از متخصصان و کارشناسان خبره خود توانسته است در این مدت رضایت مشتریان را جلب نماید و به یکی از تخصصی‌ترین مراکز ارائه خدمات پس از فروش در زمینه تجهیزات انبارداری تبدیل گردد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × پنج =