نکات طلایی ایمنی لیفتراک

در این مقاله به بیان ۱۶ نکته طلایی حهت افزایش و ایجاد ایمنی ۱۰۰% در کار با لیفتراک می‌پردازیم که که رانندگان لیفتراک عزیز، با رعایت این ۱۰ نکته ساده و طلایی، به راحتی میتوانند تا آخر عمر خود با خیال آسوده به رانندگی لیفتراک بپردازند.

رانندگان لیفتراک محترم جهت بهره‌مندی از مطالب مفید وب سایت لیفت سرویس غرب بصورت هفتگی به بخش مقالات این سایت مراجعه کنید.

 

نکات طلایی ایمنی ۱۰۰% لیفتراک

 1. رانندگان لیفتراک بایستی دارای گواهینامه ویژه رانندگی باشند.
 2. سرعت راننده لیفتراک باید با وضعیت جاده، علایم میدان دید و باد متناسب باشد.
 3. همیشه در حالیکه شاخکها را در پایین ترین ارتفاع ممکن (۱۰ الی ۱۵ سانتیمتر) از زمین قرار داده اید رانندگی کنید.
 4. هرگز از حداکثر ظرفیت مجاز بالابری تجاوز نکنید اگر از این مقدار بار تجاوز کنید قطعات لیفتراک صدمه دیده و برای اپراتور مخاطره آمیز است.
 5. زمانیکه بار را در ارتفاع میبرید، با سرعت دور نزنید.
 6. با لیفتراک مسافر حمل نکنید.
 7. هر چه بار را بیشتر بالا ببرید ظرفیت بارزدن کاهش می یابد.
 8. گرداندن فرمان در زمانیکه لیفتراک ایستاده است باعث صدمه زدن به سیستم فرمان و سایش لاستیکها میشود. لذا در حالیکه لیفتراک شما ایستاده است از گرداندن فرمان خودداری کنید.
 9. هرگز از ترمز معیوب استفاده نکنید.
 10. در لیفتراکهای تعادلی که مانند اهرم عمل میکند اگر اکسل جلو محور اتکای لیفتراک باشد بار در یک طرف و وزنه تعادل در طرف دیگر کار اهرمها را انجام میدهد. لذا مرکز ثقل لیفتراک در حالت عادی اکسل جلو است ولی مرکز ثقل بار مرکز بار میباشد و تعادل زمانی برقرار میگردد که فاصله مرکز بار تا مرکز ثقل لیفتراک هر چه بیشتر بهم نزدیک باشند.
 11. بخاطر داشته باشید که اکسل عقب لیفتراک مجهز به محور تعلیق می باشد تا در سطوح نا هموار چرخ های لیفتراک را بر روی زمین نگه دارد.
 12. گاهی مواقع شما باری را حمل میکنید که اختلاف طول دارد، (در یک طرف بلندتر و در طرف دیگر کوتاهتر) اگر شما بار را از طرف طولانیتر حمل کنید مرکز ثقل آن عقبتر خواهد بود از زمانیکه شما بار را از طرف کوتاهتر حمل کنید.
 13. هرگز به شاخک های لیفتراک قطعه ای اضافه نکنید مگر اینکه قطعه افزودنی به توصیه سازنده قابل افزودن باشد.
 14. وقتی شما دکل را جلو و عقب میکنید فاصله بین دو بار و مرکز ثقل را زیاد و کم میکنید. وقتی دکل را به سمت عقب میدهید بازوی کارکننده کوتاهتر و تعادل بار بیشتر میشود.
 15. شما همیشه به حداکثر ظرفیت مجاز باربری لیفتراک توجه کنید.
 16. به عنوان یک اپراتور خودروی صنعتی، شما مسؤل هستید لیفتراک خود را روزانه بازدید و اشکالات فنی ماشینتان را گزارش نمایید.

۲ دیدگاه

  • ممنون بابت حس خوبتون، امیدوارم استفاده شما از وب سایت لیفت سرویس غرب بصورت روزانه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده + 3 =