انواع لاستیک لیفتراک توپر و بادی

امروزه لیفتراک ها تبدیل به جز جدایی ناپذیر انبار شرکت و کارخانه ها شده اند. خصوصیات این ماشین باعث شده تا مشکل جابه جایی اجسام و محصولات تولیده شده سنگین رفع شود. لیفتراک ها در پنج مدل: برقی، دیزلی، بنزینی، گازسوز و بنزینی گازسوز موجود هستند. نگهداری از لیفتراک یکی از موضوعات مهم هر انبار و انبارداری است؛ زیرا به وجود آمدن کوچکترین مشکلی برای لیفتراک به معنای تعطیلی انبار و انباشته شدن محصولات تولیدی در خط تولید. در بحث نگهداری لیفتراک مانند هر ماشین دیگری اولویت با تعویض قطعات مصرفی می باشد؛ که در این بین لاستیک ها نقش بسزایی دارند. لیفتراک ها به این دلیل که اجسام سنگین را حمل می کنند، استعداد استهلاک بالایی دارند. لاستیک ها به دلیل تحمل وزن بالای لیفتراک و محموله های سوار بر لیفتراک نسبت به باقی قطعات استهلاک بیشتری دارند. در این نوشتار سعی بر معرفی انواع لاستیک لیفتراک و راهنمای خرید آن را داریم.

آشنایی با لاستیک لیفتراک

همانطور که گفته شد لاستیک لیفتراک به دلیل تحمل وزن و فشار بالا بسیار بیشتر از باقی قطعات در معرض استهلاک هستند؛ از این رو طراحان و شرکت های تولید کننده لاستیک از موادی خاص برای تولید این لاستیک ها استفاده می کنند. در کنار مواد با کیفیت و مستحکم، تولید کنندگان لاستیک لیفتراک با طراحی ویژه این محصول استقامت آن را تا حد ممکن بالا برده اند. لاستیک لیفتراک معمولا در دو مدل توپر و بادی تولید می شوند. لاستیک  توپر لیفتراک از یک هسته کائوچویی با روکشی از جنس پلاستیک منعطف با استقامت بالا تولید شده اند، که همین امر باعث شده تا طول عمر این نوع لاستیک بسیار بالا باشد.

لاستیک بادی لیفتراک از پلاستیک منعطف با مقاومت بالا ساخته شده است؛ اما بر خلاف لاستیک  توپر لیفتراک که هسته ای جامد دارد، هسته لاستیک بادی لیفتراک همچون لاستیک وسایل نقلیه سنگین با هوا پر می شوند. ساختار لاستیک های بادی لیفتراک مشابه سیستم لاستیک های معمولی وسایل نقلیه است که همگی با آن آشنا هستیم.

 

کدام لاستیک برای لیفتراک شما مناسب تر است؟

در بحث انتخاب لاستیک برای لیفتراک فاکتورهای مختلفی دخیل هستند که باید همه آنها را در نظر گرفت.

لاستیک توپر لیفتراک به دلیل جامد بودن توانایی جذب ضربه و تکان های شدید را ندارند، از این رو استفاده از این لاستیک ها برای سطوح نا هموار به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود. لاستیک توپر لیفتراک به دلیل ساختار خود استقامت و دوام بسیار بالایی دارند؛ اما در صورت استفاده از این لاستیک توپر لیفتراک در محیط غیر هموار، به دلیل تکان ها و ضربات شدید امکان وارد آمدن خسارت به باقی قسمت های لیفتراک بالا است.

لاستیک بادی لیفتراک به این دلیل که تامین فشار آنها توسط هوا انجام می شود، توانایی جذب ضربه و تکان های شدید را دارند؛ از این رو می توان آنها را در محیط های غیر هموار و صاف هم به کاربرد.

سخن پایانی

اگر قصد خرید لاستیک لیفتراک را دارید، باید به این نکته توجه داشته باشید که لیفتراک شما در چه محیطی مورد استفاده قرار می گیرد. اگر لیفتراک شما در محوطه داخلی یک انبار یا کارگاه مسطح کار می کند و این محوطه صاف و بدون پستی و بلندی است، بهتر است که از لاستیک توپر استفاده کنید. اما اگر محیط کار لیفتراک شما صاف و هموار نیست، به شما پیشنهاد می شود از لاستیک بادی لیفتراک استفاده کنید. استفاده از لاستیک بادی در سطوح هموار باعث بالا رفتن هزینه های شما می شود؛ چون در محیط هموار می توان از لاستیک های توپر با طول عمر بسیار بالا استفاده کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 18 =